Międzynarodowy Festiwal "Muzyczny Środek Europy" to wydarzenie, na którego realizację Stowarzyszenie otrzymało dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach otwartego konkursu ofert na organizację w kraju i za granicą wydarzeń kulturalnych, mających istotne znaczenie dla polskiej i regionalnej kultury i sztuki oraz ich krajowej i zagranicznej promocji.
Celem Festiwalu jest aktywizacja i inspirowanie zachowań twórczych w zakresie muzyki ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu chóralnego oraz jego popularyzacja poprzez unowocześnienie formy. Ukazanie twórczości muzycznej w bogatym kontekście kultury polskiej i światowej poprzez: konfrontację tradycji i nowoczesności, prezentację szerokiego spektrum rodzajów i gatunków muzycznych oraz technik i praktyk wykonawczych. Cykl wspólnych warsztatów, koncertów i eventów w Konstantynowie i w województwie łódzkim ma na celu ukazanie piękna śpiewu zbiorowego od muzyki sakralnej do dzieł współczesnych kompozytorów, wzbogacając ofertę artystyczną w woj. łódzkim. Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, metodyki kształcenia głosu, poznawanie specyfiki kulturowej i tradycji mają zbliżyć mieszkańców Europy. Spotkania wielonarodowe i wielokulturowe mają także uczyć tolerancji oraz wrażliwości.
Pierwszy Festiwal odbył się w 2010r. Od tej pory gościliśmy ponad 200 uczestników z zagranicy.
Cykl wspólnych warsztatów i koncertów odbył się w Łodzi, Konstantynowie Łódzkim, Spale, Wiśniowej Górze i Justynowie. Występujące grupy to chór z Turynu Grande Coro Hope, chór "L'Asenzio" z Pragi, warszawsko-łódzki chór żydowski "CLIL", zespół VIVID SINGERS z Łodzi, chór "Cantores Misericordiae Dei" i rodzinny zespół Eklezja z Konstantynowa Łódzkiego. W projekcie wzięły również udział prezentujące kulturę ludową: rumuński zespół "Doruletul" przy Popular Arts School w Baia Mare, chór "Rapsodia Moldova" z Mołdawii, romski zespół "PERŁA i BRACIA", taneczny Zespół Ludowy "Niesięcin", Kapela Podwórkowa "Konstantynowiacy".
Koncerty, warsztaty taneczne i wokalne, wzruszenia, które widzieliśmy na twarzach widzów oraz spotkanie z drugim człowiekiem to czas najdroższy dla uczestników. Chcieliśmy udowodnić, że uprawianie muzyki, zapomnianej nieco w naszym systemie edukacyjnym daje wiele radości ludziom młodym, którzy ją wykonują oraz wiele pozytywnych doznań słuchaczom. Dzięki pasji, determinacji oraz współpracy udało się dokonać fantastycznej rzeczy: zbliżyć ludzi, wyzwolić aktywność, pokazać, że młodzi wolontariusze wiele mogą zmienić, a do tego promować miasto.
W tym pragniemy zorganizować IV edycję Festiwalu, nasze zaproszenie przyjęły zespoły z Mołdawii, Włoch i Polski
Galeria:
Więcej: Galeria Międzynarodowy Festiwal "Muzyczny Środek Europy"